MEKTUP
Dev Puzzle Yazdır E-posta
Yazar Kadir Daylık   
Perşembe, 13 Aralık 2007

“1938 yılının Ekim ayı ortalarında bir gece yarısı Afyonkarahisar vilayetinin İstanbul İstasyonu’na indik. Ta Edirne’den geliyorduk, yorgunduk. İki atın çektiği bir faytona binerek şehrin içine doğru ilerledik. Karanlık bir şehirdi. Babam elektriklerin her gece yirmi üçte kesilince etrafın böyle karanlığa gömüldüğünü anlatırken, bizler de oldukça soğuk olan havaya rağmen kapalı faytonun camından dışarıya bakıyor, çocuk merakıyla şehri görmeye çalışıyorduk”Değerli Dostlar;Fahrettin Kiper’in 1945 yılında yayımladığı “Afyon Karahisar Valilik Notlarımdan Birkaç Hatıra” isimli kitabından naklettiğim yazı üzerine merakla sorduğum “Çocuk Bahçesi nerede?” sorusundan bir süre sonra yapımına 1928 yılında başlanan ve 1930 yılında tamamlanan bu çocuk bahçesinin 1933 yılında çekilmiş küçük bir fotoğrafına rastladım.

Devamını oku...
 
Örnek Fidanlığa ne oldu? Yazdır E-posta
Yazar Kadir Daylık   
Perşembe, 13 Aralık 2007

Örnek Fidanlığına ne oldu? Fahrettin Kiper’in 1945 yılında yayımladığı “Afyon Karahisar Valilik Notlarımdan Birkaç Hatıra” isimli kitabından naklediyorum:

Devamını oku...
 
Çocuk bahçesi nerede... Yazdır E-posta
Yazar Kadir Daylık   
Perşembe, 13 Aralık 2007
Çocuk Bahçesi nerede? Fahrettin Kiper’in 1945 yılında yayımladığı “Afyon Karahisar Valilik Notlarımdan Birkaç Hatıra” isimli kitabından naklediyorum: “Vilayette, iktisadi, içtimai, idari yollarda gerekli bularak kararlaştırdığım işler arasında Afyon Kenti için başlıbaşına bir bölüm ayırmıştım. Bu yoldaki maksatlarımdan ikisini şimdi arz edeceğim:
Devamını oku...
 
Dede Topraklarını Ziyaret Et Yazdır E-posta
Yazar Kadir Daylık   
Perşembe, 13 Aralık 2007
Türkiye’de 50 yıldır aynı evde, baba evinde oturan kaç kişi olduğunu hep merak etmişimdir. Ben Orhan Pamuk dışında böyle birini tanımıyorum mesela. (Ve başlıbaşına böyle bir gerçek bile bir Türk’e Nobel verilmesi için yeterli olur gibime geliyor.)İşin kötüsü, yarım asırdır aynı evde oturanların toplam nüfusa oranı yılların seyri içinde azalıyor da. 80’ler bu umutları iyice yitirdiğimiz yıllar oldu.
Devamını oku...
 
Tarihimize sahip çıkmak... Yazdır E-posta
Yazar Orhan Turan   
Perşembe, 13 Aralık 2007

Gazeteci kimliğimin yanında Restorasyon Teknikeri olduğumu da dostalrımın bilmesini isterim.

Önümüzde iki yapı var

1- Osmanlı Bankası

2- Terakki Servet Bankası

Bu bankalar kuruluşları itibarıyla Afyonkarahisar'ın ilk finansal işletmeleridir.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 9 Toplam: 22