ZİYARETÇİ DEFTERİ

Ziyaretçi Defterine Yaz.


H.Yücel ÖZEL    20 Aralık 2006 16:10
Sevgili Aytam Dostları..(ve gruptan çıkmayı beceremeyen okuma özürlüler,peşin peşin yazayım: aşağıdaki linke tıklayın ve bu mesajın devamını da okumayın, bundan sonra gelecek mesajları da.

aytam-unsubscribe@googlegroups.com )

Şimdi sadece dostlarla devam edelim:

Armonia'dan gelen mesaja eklenecek bir şey yok aslında. Ben de aynı rahatsızlığı duymaktaydım, Armonia "hislerime tercüman" oldu. Bu arada, bizim memleketimizde neden insanlar olumsuz duygularını aktarmak konusunda hiç üşenmezler de iş bir ortak paydada buluşup birşeyler üretmeye gelince bu denli tembel olabilirler bunu anlamaya çalıştım.

Hayatın durmadan önümüze koyduğu faturalar için durup dinlenmeden koşturma mecburiyeti mi? TV'de dizi izlemeye yeten ama başka hiçbirşeye yetmeyen "boş vakit"lerin azlığı mı? Okuma özürlülüğü mü? "Bundan bana menfaat sağlayan birşey çıkmaz" çapsızlığı-ufuksuzluğu mu? Bunların hepsi mi?

Yoksa birlikte birşeyler yapabilme konusundaki arızalı karakterimiz mi? Sanırım bu mesajın ulaşacağı dostların büyük çoğunluğu benim de dahil olduğum "apartman hayatı"nı sürdüren kişilerden oluşuyordur. Şimdi şu soruyu soruyorum : Apartmanlardaki ortak hayatı sürdürürken şu veya bu konuda kavgasız gürültüsüz, biribirini itham etmeden uygar bir tartışma sonrasında herkesin menfaatına uygun bir iş yapılabilmiş midir?

Atatürk'ün büyüklüğü, bence burada: böyle bir milleti ortak bir hedef etrafında bir araya getirebilmiş olmak.(Bu konuda da arızaların çokluğu göz ardı edilemez, Ali Kemal'ler bugün olduğu gibi o zaman da vardı, korkarım hep var olacaklar.)

Aydın Boysan (seversiniz-sevmezsiniz, o ayrı bir konu ama doğru lafa ne denir?): Geçmişle bağlarını koparmak için "bu ölmektir" demiş.

AYTAM bu anlamda bir tür "kültürel" ölüme direniş, yaşama sarılma anlayışı...


Aytam dostları, gelin hangi gazete kese kağıdı hangisinin adresi var/yok vs. polemiklerini bir kenara bırakalım. AYTAM da zaten biraz da bu kavgaların yarattığı ruhsal ve fiziksel tahribatları onarmak, "durup bir nefes almak" ve "asıl önemli olan ne?" sorusunu sordurmak için var.

Bu sorunun cevabını hep birlikte düşünmeliyiz kanısındayım.

Hepinize saygılarımı sunuyorum.

H.Yücel ÖZEL

Mete AKALIN    20 Aralık 2006 12:50
Genç hukukçu arkadaşım Sevgili Kadir Daylık'tan beni çok heyecanlandıran bir ileti aldım. Afyonkarahisar'ın yerel tarihi ve AYTAM projesi sizin de ilginizi çekecektir umarım..Henüz baştan sona hızlı bir gözatma fırsatını bulabildim. Gece daha ayrıntılı okumaya çalışacağım..Sizle de paylaşmak istedim.. Bunlar çoğalarak çok renkli ortak kültürümüzün kilometre taşlarını oluşturuyor bence...

Hepinize selamlar..sevgiler..

Mete Akalın

Mutlu ÖZTÜRK    20 Aralık 2006 12:48
Yıllar önce binayı aldığını söylediğinde ne yapacağını tam anlayamamıştım. Geçen gün kokteylde anlattıkların da yetmemiş demek ki... web sayfasının tamamına baktım ve hatta okudum.
Helal olsun diyorum...
Benim ne yardımım olabilir bilmiyorum? Afyon'lu tanıdık çıkarsa mutlaka bahsedeceğim.
Selamlar
MUTLU

Musa BURSALI    18 Aralık 2006 10:12
Sevgili Kadir, Değerli Aytam Dostları...

Aytam''ın bültenlerini her açtığımda ikilem içinde kalıyorum.Aytam kanalıyla bizlere ulaşan özgün bilgiler ve dökümanlarıbir an önce okuma ve öğrenme heyacanı içinde mesajları açarken, her seferin de karşıma çıkan zengin, köklü tarihsel birikimin, araştırılması, ortaya çıkarılması ve bugünün kuşaklarına ulaştırılması konusunda ki tembellikten utanıyorum.

"Akamas''ın Şehri Şuhut" başlıklı kitabın
tanıtıldığı bülten i okuduğumda Şuhut''lu bir hemşehriniz olarak daha fazla utandığımı itiraf etmeliyim.Doğduğumuz, büyüdüğümüz, kültürüyle bezendiğimiz ve üzerinde yaşadığımız bu tarihi zenginliklerin ortaya çıkarılmasında, tanıtılmasında ve gelecek kuşaklara aktarılmasında çok daha fazla çaba göstermemiz, beraber çalışmanın sinerjisini ortaya çıkarmamız gerektiğine inanıyorum. Zamanında 20 şehire başkentlik yapmış olan Sinada, milattan 3500 yıl önce başlayan kültür birikimini; Şuhut olarak, Kurtuluş Savaşında, ulusuyla bütünleşen Yüce Atatürk''ün emperyalist işgalcilere hadlerini bildirdiği Büyük Taarruz''a ev sahipliği yaparak taçlandırmıştır.

Uzun çabalar sonucunda, (Afyon''dan ayrıldığını üzülerek öğrendiğim) değerli valimiz Muzaffer Dilek''in katkılarıyla, restore edilen, 24-25 Ağustos, 1922 de Atamız ve Arkadaşlarının konakladığı ev bugün "Atatürk Evi Müzesi" olarak ziyarete açılmıştır.

Değerli Aytam Dostlarını, 24 - 25 Ağustos''larda her yıl geleneksel olarak yaptığımız, Şuhut - Kocatepe Zafer Yolu Yürüşüne katılmaya ve "Şuhut Atatürk Evi" müzesini gezmeye
davet ediyorum. 26 Ağustos sabahının 5.30 unda, emparyalist işgalcilerin yüreklerini hoplatan,
Türk Ulusu nun göğsünü kabartan, top seslerinin eşliğinde Kocatepe\''de buluşmak üzere,

Sevgiyle, sağlıkla kalın.

Musa BURSALI

Av.Halit AKIN    16 Aralık 2006 20:44
Hosgeldın AYTAM
Yılların eskitemedigi Afyonkarahisar uzerıne bır gunes dogdu..AYTAM.
Bende aklımdan gecenleri AYTAM da buldugum icin cok mutlu oldum.Emekli bir hakim olarak Türkiye'' nin cesitli il ve ilcelerinde gorev yaparken Afyonlu''ları arayıp buldum. Ancak bir catı altında toplamak dusuncemi hayata geciremedim. Simdi Afyondaki evimiz gozumun onune geldi ve halen de aynı ozellik ve güzellik te oldugunu gecen hafta yolda karsılastıgım Eski Afyon Valisi Sayın Muzaffer Dilek ten duyunca daha da mutlu oldum. Evimiz Vali Konagının arkasında Yeşil Yol üzerinde ve halen de o cadde üzerinde iki katlı tek ev olarak durmaktadır. Yine Sayın validen ögrendigim şekliyle daha önce ailece İmam Hatip Lisesi Yaptırma Deneğine yıllarca önce bagıslanan bu ev tahminime göre amacına uygun kullanılmadıgından bu gune kadar gelmis ve tarihi ev statusu ile Anıtlar Kurulunca tescili yapılmıs.
Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan iki katlı modern bir Afyon evi olup yakın bir gelecekte ne amaçla kullanıldıgını görmek için ziyaret etmeyi düşünüyorum
Şimdi gözümün önünden gecenleri sıralarsam;
çarşının içinden geçen manda sürüsünün Kahil Mahallesindeki Kebapçi sokağa gidişi...
Afyonda ilk pastanenin açılışı ve prenses pastasının kapışılması...
Her yıl yapılan Kurtuluş törenlerindeki fener alayları ve Tak-ı Zafer süslemeleri...
19 Mayıs törenlerinde halkın ilgisi ve Beyaz Çadırdan yapılan kapalı tribünler...
Her mahalledeki mahalle fırınında kadınların börek karşılığı pişirdiği tepsi tepsi ağzı açık ve bükmeler...
İkbal lokantasında yediğimiz dönerler...
Kadınana ilkokulu ve okulun müdürü sonradan DP Milletvekili olan Orhan Dengiz...
Çocuk Esirgeme Kurumu sakinlerinin kahverengi aba kumaştan yapılı paltolarla okula gelişleri...
Müjgan ve Selman ...
Haşhaş tarlalarının çapalanmasında çıkan marul gibi yediğimiz haşhaşlar...
Dahası var ama sayfalar yetmeyecek .
Bundan sonraki buluşmaya kadar herkese mutlu yıllar ,mutlu bayramlar.
AVUKAT HALİT AKIN
Strazbourg Cad. 19/5 Sıhhiye Ankara
TEL : 0 505 264 81 81
0 312 230 77 14


205
Ziyaretçi defteri kaydı var.

EasyBook