ZİYARETÇİ DEFTERİ

Ziyaretçi Defterine Yaz.


Süleyman Simsek    15 Ekim 2010 06:30
Sayın Aytam Yetkilileri
Öncelikle çalışmalarınızdan dolayı tebrik ederim. Çoğu önemli konu gibi geçmişimiz ve tarihimiz de hayatımızda yeteri kadar bilinmiyor.
Son yıllarda yakın geçmiş ve milli mücadele yıllarına ilgi duymaya başladım. Köylerimizin dedelerimizin bulunduğu mekanların milli mücadele ve zafer günlerinin en çetin günlerine ev sahipliği yapmış olması gerçekten insana hem ibret hem heyecan hem de merak duygularını aynı anda yaşatıyor.
Geçen aylarda ilk defa kendi imkanlarımla çıktığım zafertepe anıtından çevreye baktığımda hissettiğim duyguları anlatamam.

Bunda kısa bir süre önce Çılgın Türkler veya Şevket Süreyya Aydemir'in Tek Adam kiabının da etkisi büyük. Her bir tepe her bir vadi dağ taş dumlupınar çalköy sanki o günlerden bir seyler fısıldıyor bizlere.

Bir Sakarya Savaşını, bir dumlupınarı, bir inönüyü, bir türlü inanamadığım düşmanın taa Polatlı önlerine kadar sokuluşunu,Egedeki milli mücadele çalışmalarını , Sivas Erzurum kongreleri ve o zaman içinde bulunulam zor şartları bunların bana öğretildiği orta okul lise yıllarında değilde neden yıllar geçtikten sonra içimde hissedebildiğimi de ciddi ciddi sorguluyorum.

Bu konuda cok uzulduğum bir konuyu da paylaşmak istiyorum.

Milli mücadele yıllarımıza ait eserlerin nekadar sınırlı olduğu, o gunleri anlatan eserlerin ya çok az , olanların da hala çağımızın iletişim araçlarınca paylaşıma açık olmadığı, arşiv bilgilerinin ya yok yada sanki kapalı sandıklar içinde unutulmaya yüz tutmuş halde kaldığı gibi bir düşüncem var.

İnternette yapacağınz bir araştırmada ulaşabileceğiniz yabancı materyallerin bolluğu, görsel içeriğin zenginliği ve bunlar kullanılarak hala yapılmış olan işgallerin haklılığının anlatılması, milletimizin barbar bir şekilde sunulması karşısında insan sıkılıyor, isyan ediyor

Bu duygular içerisinde AYTAM'ın varlığı biraz olsun teselli veriyor.

Geçmişe takılıp kalmamak lazım doğru ama, bu topraklarda özellikle de yakın geçmişimizde yaşanan varlık mücadelesinin daha hissederek bilinmesi, ülkemize olan sevgi ve bağlılığımızın artmasına büyük katkıda bulunacağına, yaşanmakta olan toplumsal ayrışma ve sürtüşmelerin önüne geçeceğine inanıyorum.

AYTAM ile ilgili öğrendiğim bir çalışma da, işgal yıllarına ait sergiler. Çok ilgimi çekti fakt anladığım kadarıyla AYTAM bu çalışmaları fikri mülkiyet olarak değerlendirip pek internet ortamında paylaşmak istemiyor. Bence bu yanlış bir düşünce olur. Bu sergeye kaynak olan resimlerin internet ortamına aktarılamsı gerekir, sergiye insanlar herzaman gelemez ama dijital ortam parmaklarınızın ucunda. Böyle yapılırsa kimse de kaybetmez milletimiz kazanır. Hatta uluslar arası paylaşıma bile açmamız lazım. Hem bu başka çalışmalara da örnek olabilir Yıllarca uğradığımız haksızlıkları kendi kendimize anlatarak bir yere varamadık (Ermeni meselesinde olduğu gibi).

Yine de çalışmalarınızı tebrik eder başarılar dilerim

Süleyman Simsek

Hasan Özpunar    06 Eylül 2010 10:52
Tufan Bey merhaba,
Bolvadin Karabağ Türkmenleri hakkında yapılmış en geniş kapsamlı araştırma Bolvadin'li Dr.Muharrem Bayar tarafından Afyonkarahisar Belediyesi'nin 1995 yılında yayınlamış olduğu 4.Afyonkarahisar Araştırmaları Sempozyum kitabında da bulunmaktadır.

Muhittin    01 Eylül 2010 16:21
Aytam a emeği geçen arkadaşlar,
Afyonkarahisar ımızın kültürel tarihinin unutulmaması için, yaptığınız çalışmalar ile ilimizin tanıtımındaki katkılarınızdan dolayı, Teşekkür ederim.
Saygılar

tufan akyol    24 Ağustos 2010 22:38
prof.dr.faruk sümer
doc.dr.tufan gündüz
prof dr.yusuf halacoglu
kara romani ve daha nicelerine baktim yeterli bir bilgiye kavusamadim...yalniz köyümüzün iskan verilmesinde köylü dogu taraftan gelecek baskinlari önlemesi yani bekcilik yapmasi karsiliginda iskan verilmis birde kocatepe üniversitesi tarih arastirmasina göre köy halkininin vergi borcu oldugu karahisar menzili tarafindan istanbula abdülhamide sikayet edildigini yazdilar .. böyle bir yazili kaydin olup olmadigi...köy halkiminin gelisi voyvodo,sahna baskilarina ,ve barcinda kalis süreleride kayit altindaki tarih arastirmalarini.... nereden temin edebilirim...saygilarimla

tufan mustafa akyol    24 Ağustos 2010 22:08
yapmis oldugunuz calismalarinizi yakindan izleme sansina kanal 3 de cikan haber programindan sonra ilgimi cekti sizden ricam ben almanyada ikamet etmekteyim ...büyük karabag kasabasindanim tarihimi arastirmak icin yola ciktim ... bir yol kat edemedim bolvadin karabagdanim arsivinizdeki resmi tarih arastirmalarinizi yayinlarmisiniz...


273
Ziyaretçi defteri kaydı var.

EasyBook